The Czech economy is more vulnerable to external economic threats than it seems
Economists Marek Mora, Jakub Seidler and Lukas Kovanda discussed at a joint conference whether the Czech Republic will be hit by the economic crisis and in what state it is. Their lectures showed that we are far from catastrophic scenarios.

Brexit, the trade war between US and China, weakening German economy. These are all threats for the Czech economy. What measures should be taken by politicians, businesses and households to minimize the impact of foreign factors in the Czech Republic? And how can the Czech Republic "sail" through the rough international waters?

Lukáš Kovanda, Jakub Seidler and Marek Mora

Three economists tried to answer these questions in a lunch briefing organized by the Netherlands-Czech Chamber of Commerce in cooperation with the Czech-German Chamber of Industry and Commerce. Lukáš Kovanda, Chief Economist of the Czech Fund, Jakub Seidler, Chief Economist of ING Bank, and Marek Mora, Vice-Governor of the Czech National Bank, presented their expert views.

Roughly forty present members of both chambers gradually listened to presentations of all three protagonists who then answered supplementary questions of audience.

Author: Libor Akrman, Peak.cz

Full version of the article in Czech:
 

Česko je vůči vnějším ekonomickým hrozbám zranitelnější, než se zdá

Ekonomové Marek Mora, Jakub Seidler a Lukáš Kovanda na společné konferenci rozebírali, zda Česko zasáhne ekonomická krize a v jakém je stavu. Z jejich přednášek vyplynulo, že ke katastrofickým scénářům máme daleko.
 
Brexit, americko-čínská obchodní válka, oslabující Německo. To vše jsou hrozby pro českou ekonomiku. Jaká opatření by měli provádět politici, firmy i domácnosti, aby zahraniční faktory měly v Česku co nejmenší dopad? A jak dokáže Česko „proplout“ nástrahami mezinárodních vod?
 
Na to se pokoušeli odpovědět na diskusním setkání pořádaném Nizozemsko-českou obchodní komorou ve spolupráci s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou tři ekonomové. Svůj odborný pohled představili Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund, Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank a Marek Mora, viceguvernér České národní banky.
 
Zhruba čtyři desítky přítomných členů obou komor postupně vyslechly prezentace všech tří protagonistů, kteří poté odpovídali na doplňující dotazy.
 
Nejistota na trzích stoupá
 
První blok patřil Lukáši Kovandovi, který se nejprve věnoval současnému dění kolem brexitu – tedy odchodu Velké Británie z Evropské unie, který by měl nastat na konci října. Zároveň upozornil na možné dopady tzv. tvrdého brexitu na českou ekonomiku.
 
„Velká Británie je náš pátý největší obchodní partner. Současná výše objemu exportů na britské ostrovy přesahuje 210 miliard korun, přičemž hlavní podíl na tom mají automobily a strojní zařízení. V případě, že by mezi EU a Británií k dohodě nedošlo, tak čisté exporty mohou klesnout až o pětinu,“ uvedl Kovanda. A dodal, že by to mohlo znamenat zhruba jednoprocentní propad na HDP a zánik více než 40 pracovních pozic.
 
„Obchodní vztah s Británií bude oslaben i v případě nějaké dohody, nicméně negativní dopady budou rozhodně menší,“ dodal hlavní ekonom Czech Fund. Při své prezentaci také ukázal, že v globální ekonomice převládá právě v důsledku událostí jako brexit, či americko-čínská obchodní válka velká nejistota. „Index ekonomické nejistoty je za posledních 30 let na rekordně vysokých úrovních,“ řekl Kovanda a dodal, že situaci bude ovlivňovat i kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho znovuzvolení.
 
Koruně se predikují příliš světlé zítřky
Jakub Seidler se zabýval vývojem kurzu české koruny a její „do jisté míry překvapivou stabilitou“. Všeobecná očekávání a predikce pro korunu poté, co v dubnu 2017 ČNB ukončila intervenční režim, se odhadovaly na posilování k úrovni 24 korun za euro do roku 2020.
 
„K mírné apreciaci sice zpočátku došlo, nicméně od začátku roku 2018 se koruna pohybuje kolem úrovně 25,50 koruny za euro. V roce 2017 a 2018 tempo posilování koruny dosahovalo v průměru kolem 2,5 procenta. V letošním roce ale tento scénář neprobíhá,“ prohlásil Seidler.
 
A podotknul, že navzdory neposilování kurzu koruny ČNB nadále předpovídá jeho poměrně výraznou apreciaci, v poslední prognóze ze srpna pak úroveň 24,9 v roce 2020. „Tržní konsenzus v příštím roce s výraznějším posilováním však již nepočítá. Odhady se spíše pohybují na úrovni současné hladiny kurzu, nebo jen mírně silnější, tedy nad úrovní 25 korun za euro.“
 
Česko je zranitelné
Marek Mora do jisté míry polemizoval s Jakubem Seidlerem ohledně kurzového vývoje. Zdůraznil, že ČNB necíluje kurz, ale soustředí se na inflaci na úrovni dvou procent.
 
Dodal také, že ČNB je jedinou centrální bankou na světě, která se sice možná mýlí ve své předpovědi, ale zároveň ji jako jediná zveřejňuje. Většina bank předpovídá vývoj jen tzv. efektivního kurzu, zahrnujícího více měn, nebo vůbec.
 
„Když srovnáme korunu s dalšími měnami jako je polský zlotý, nebo maďarský forint, tak se vyvíjejí v podobném směru, ale česká monetární politika v posledních dvou letech byla daleko agresivnější než maďarská nebo polská,“ podotknul Mora.
 
Podle něj je Česko jako malá ekonomika závislá na exportu, která v momentě kdy dojde k nějakým problémům, mnohem zranitelnější. Globální hrozby se totiž projeví nejen přímo do české ekonomiky, ale přeneseně přes naše obchodní partnery, především Německo, což se podceňuje. „Doufám, že nakonec brexit proběhne hladce, i když je otázkou, jak se zachovají hlavně britští poslanci.“
 
Mora ke konci svého vystoupení vyjádřil obavy z toho, co se bude dít ve vztahu k obchodním válkám a možnostem cel, bude-li Donald Trump znovu zvolen. A vyjádřil se i ke zpomalující ekonomice Německa. „I když je zasažen německý export a tamní výrobní sektor, tak jejich domácí poptávka stále roste. A i když tedy bude výrobní sektor zasažen, tak celkový útlum bude zřejmě menší, než se předpokládalo,“ upozornil.
 
A na závěr dodal, že u zemí jako Francie nebo Španělsko je zajímavé, že se nezdají zvlášť zasaženy německým zpomalováním. To platí pro Belgii a donedávna i pro Slovensko, které jsou silně na Německu závislé. 
Do you want to print the page now?
Hide some parts of page before printing
Print the page as you see it now
(this box will not be printed)
Edit before printing
Hover your mouse over some part of page, a red rectangle will appear. Click it to hide the selected content of page.